Byt Žižkov

Prostorný byt s terasou je umístěn v objektu vnitrobloku na pražském Žižkově. Původně objekt sloužil v historii jako továrna na šumáky, dále jako dílny a v posledních letech jako kanceláře.

V průběhu přestavby byly vybourány veškeré sádrokartonové příčky a podhledy a odhalil se halový prostor 2-traktu se středovou sloupovou konstrukcí ze dřeva. Dřevěnná konstrukce byla očištěna a v rámci nové dispozice pohledově zachována.

Dispozice bytu je nově navržena jako 3+kk s maximálně volnou dispozicí. Záměrem bylo vytvořit velký obytný prostor s loftovým charakterem. Vstupní chodba je změkčena obloukem a následnou chodbou, která vede do centrálního prostoru na konci dispozice – obývacího pokoje s kuchyní. Chodba je záměrně více otevřená v části západní fasády. Toto zákoutí prosvětluje chodbu a zároveň bude v budoucnu sloužit jako pracovna či herna dětí. V případě potřeby se dá tento prostor do budoucna uzavřít a získat tím další pokoj. Pokoje jsou orientovány do klidového vnitrobloku na východní straně.

Přáním majitelů bylo zakomponovat do nové dispozice dvě koupelny. Jednu blízko vstupu v místě původních toalet a druhou v centru dispozice v návaznosti na obývací pokoj. Tato koupelna je navržena jako samonosný „box“ obložený dřeveným obkladem. Samotná koupelna sestává z lehké samonosné sádrokartonové konstrukce opláštěné vysokopevnostními deskami. Horní část koupelny později poslouží jako úložný prostor či spací prostor pro návštěvy.

realizace: 2018/2019

autor: Petr Hnátek