Učebna polytechniky ZŠ Svitavy

Zadáním bylo vytvořit z bývalého bytu školníka novou učebnu, kde by se žáci seznamovali s různými materiály, technickými stavebnicemi, sestavováním modelů, digitální technikou, designem a konstruováním. Nově vzniklý prostor polytechnické učebny má plochu 130m2. Učebnu jsme rozdělili na technologickou a řemeslnou část. Umožňujeme tím snazší vytváření pracovních skupin při výuce. Oddělení je tvořeno posuvnou stěnou ze tří segmentů, která může sloužit také jako tabule. Dále je součástí prostoru malý sklad materiálů.

Řemeslnou část učebny tvoří velký dílenský stůl. Černé smaltované lampy zvýrazňují centrální pracovní prostor. Hlavní osvětlení je tvořeno stropními trubicovými svítidly s přiznaným elektrickým vedením. Obklady stěn a čela vestavěných skříní jsou vyrobeny z olejované borovicové překližky. V čele učebny je vytvořena stěna z děrované překližky pro uchycení nářadí. Ve spodní části této stěny jsou osazeny úložné šuplíky pro drobné nářadí a součástky. Podlaha je z borovicových prken.

V technologické části učebny jsou umístěny jednoduché stoly na typových dřevěných podnožích, na kterých jsou umístěny počítače, 3D tiskárny, malé CNC frézy, laserovací stroj. Nad těmito stoly je policový systém pro uložení výukových pomůcek a technických stavebnic.

realizace: 2018

autoři: Radim Oblouk, Petr Hnátek

fotografie: Vojtěch Veškrna